share

Оборудване и настройки да стриймвате игри с високо качество

Всяка година технологията и устройствата за стрийминг малко по малко стават все по-добри, а така и качествената техника за успешен стрийминг става все по-евтина и достъпна. Това е вълнуваща възможност за всеки начинаещ стриймър, който иска да вдигне нивото и визията на съдържанието си. А, в последствие и да се фокусира повече върху това то да бъде ангажиращо и доходоносно. И всичко това без да прави компромис с качеството на видео и звук, а и без да трябва да продаде апартамента на баба си, за да си го позволи.

В настоящия обзор ще откриете богат подбор от техника, софтуер и базови настройки в различни ценови класове. Това ще ви даде необходимия информационен старт, за да започнете да стриймвате игри и съдържание или да подобрите качеството на стриймовете, които вече имате.

Тази статия най-вече касае начинаещите стриймъри, които се колебаят дали да инвестират в скъпи устройства, но искат да се впишат в пространството на Twitch и Youtube, където качеството на стрийминга постоянно се повишава.

Но първо да се запознаем с базисните изисквания и необходима техника. Списъкът включва четири основни категории: Камера, Микрофон, Осветление и Софтуер.

Камера

За да има стриймът ви фактора персоналност, не само високото качество на графиката е важно, но и на играча. В съвременния стрийминг свят изборът на HD камера с висока резолюция е на практика неизбежен, но това не онзачава, че не може да се постигне в рамките на разумен бюджет.

Като начало, съвсем спокойно и уверено може да започнете с камерата на телефона в джоба ви. Ако имате iPhone, например, свалете приложението Epoch Cam, сложете телефона хоризонтално върху стойка, нивелирайте фокуса на обектива и воала, готови сте. Същият ефект е постижим и при другите модели телефони с Android и приложението VDO.Ninja, което позволява да внесете видео фиийда си от телефона директно в студио софтуери като OBS или Streamlab, тоест да ползвате мобилния като уеб камера.

Следващото ни предложение е използването на класически уебкамери като Logitech C920 или Razer Kiyo с вграден светещ ринг. Камерите могат да се монтират върху екрана или на отделна стойка, имат адаптивни светлинни сензори, които дават ясна картина, както на ниско така и на високо експозиционни условия на осветление. Ценовата категория на чисто нови артикули е около 200 лева, но със сигурност може да намерите запазени екземпляри втора ръка за поне ½ от цената.

Като финална опция ви даваме GoPro Hero4, с USB порт и HDMI вход за чиста връзка. Интересно е, че GoPro камерите тотално смениха концепцията си със следващите поколения – GoPro 5 и нагоре, добавяйки екран, водоустойчивост и други балансиращи елементи, подходящи за екшън камера, но това въобще не е необходимо за стрийминг. Така, с GoPro Hero4 получавате същото видео качество както и при по-новите модели, но на драстично по-добра цена. Kато употребяваните вървят по 30тина лева.

Свързвате камерата с предавател от типа Camlink или AverMedia, които позволяват да ползвате стандартни DSLR и екшън камера като уеб камерa, (струват около 100 лева) и започвате да стриймвате. Само проверете дали устройствата не изискват специфичен софтуер. Основният проблем тук е, че с този setup ползвате стара технология и не може да разчитате на нея както на нов телефон или на уебкамера, така че, макар и бюджетно, с GoPro поемате известен риск.

Микрофон

Що се отнася до микрофони, серията на USB компактните кондензаторни Razer Seiren Mini е чудесно бюджетно предложение. Снабден с по-строг ъгъл на звукопоемане, микрофонът се фокусира върху гласа ви и намалява фоновите звуци като кликвания на мишката, клавишите и всякакви други щракания. Ценовият клас е между 150 и 400 лева.   

Друг удачен избор е FIFINE AMPLIGAME AM6 или USB edition-а със стабилна стоманена стойка. Микрофонът е сред най-предпочитаните за Youtube дублажи или работни срещи. Има опции за заглушаване & RGB за стрийминг на PC, Laptop, PS4 и 5. Ценовия клас е до 200 лева.

Относно настройките, важно е да се уверите, че микрофонът ви е настроен правилно (обикновено това е фабричния set-up) и опциите за премахване на фонов шум или ехо са включени. Също така проверете нивата на аудиото, за да се чувате отчетливо и да можете да комуникирате разбираемо с чата.

Като финална опция можем да ви предложим портативния микрофон-брожка BOYA BY-M1. Устройството разполага с дълъг кабел и Omni шаблон за вдигане, осигуряващ пълно покритие от 360 градуса. Подходящ е за озвучаване на видео, DSLR или директно към PC. Ценовият клас е между 30 и 50 лева. Все пак трябва да отбележим, че това е по-нисък клас микрофон и изисква да се намира близо до вас, когато говорите, за да изолира по-добре фоновия шум.      

Осветление

Често пропускан аспект на добрата визия на стрийма е осветлението. С малка инвестиция в лед панел или камера с вградено осветление, ще подобрите драстично експозицията на кадъра дори в среда с неподходяща естествена светлина. С добър осветителен set-up вече не е нужно да местите следобедно компютъра си на терасата, за да уловите меките лъчи на залеза или в противния случай да избегнете сенчести кадри, на които не можете сами да познаете себе си.

Използването на LED панелни светлини в няколко единични или двупедална мека кутия е чудесен стартов пакет, с който може да експериментирате къде се получава най-добрият кадър. Примери за бюджетни панели са VIJIM LED VL120 White или VIJIM VL100C джобен панел, който се монтира направо върху камерата. Ценово говорим между 70 и 200 лева.

Софтуер, настройки и стрийминг платформи

Когато снимачната ви площадка, за да стриймвате е готова, е време за записващ софтуер. Съвета ни е да си свалите OBS, да го инсталирате с фабрични настройки, създайте „сцена“, свържете я с източника – екрана на играта и подкарайте запис. Самата програма предлага богата бленда от опции за оразмеряване на екрана, безплатни plug-ins, ефекти и редица други модули, с които може да експериментирате. Алтернатива е StreamLab, но при нея различните фийчъри изискват абонамент без да предлагат качествено по-добра услуга.

Примерни настройки за OBS Studio са избиране на видео резолюция 1920×1080 и битрейт от 6000 kbps, а относно звука – изберете вашия микрофон с ниво на аудиото от 0 dB. Ето и няколко полезни линка към туториъли за работа с OBS – Как да сетнем стрийм; Как да ползваме OBS Studio; Най-добрите настройки за OBS стрийминг.

След целия този set-up цирк не ви остава друго освен да изберете платформа, на която да стриймвате геймплей. По-лесни за управление и по-отворени към начинаещи стриймъри платформи като Youbube и TikTok позволяват да започнете веднага. Докато по-сложни, заради различните си правила за реклама, чат и entry level платформи като KICK и Twitch ще изикват малко повече време и задълбочаване, преди да почнете да ги ползвате оптимално. Не пречи да опитате всяка от платформите и да усетите сами коя ви пасва най-много. Все пак, ако имате добър set-up и яко съдържание, то гледанията и последователите сами ще ви намерят. Стриймвайте смело и ни дайте един shout-out, ако сме ви помогнали поне малко да подкарате първия си стрийм.

Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

Присъедини се
към нашия Newsletter

Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица