В днешната дигитална ера времето прекарано пред екран е неизбежно. Въпреки че технологията предлага множество предимства, прекомерното екранно време може да окаже влияние върху психическото и физическото благосъстояние. Дали заради работа или забавление, ние се оказваме постоянно залепени за нашите устройства.
Може да се каже, че телефонът е наркотика на 21 век. Проучвания показват, че хората са онлайн почти нон-стоп със средно екранно време от 7 часа дневно. Това злоупотребяване често води до безпокойство, информационно пренатоварване и чувство на изолация. Балансът е от решаващо значение за поддържане добрата функция на мозъка. В тази статия споделяме важни практически съвети за ефективно управление екранното време.
Рисковете от продължително екранно време
Изследванията показват, че продължителното екранно време може да има неблагоприятни ефекти върху психическото и физическото здраве. Проучванията свързват прекомерното време пред екран с различни проблеми като:
Безсъние и лош сън – Синята светлина на екраните може да наруши моделите на съня, което прави трудно отпускането и заспиването.
Напрежение в очите и главоболие – Продължителното използване на екрана може да причини умора на очите, дискомфорт и главоболие поради постоянната зрителна стимулация.
Пристрастяване – Прекомерната употреба на смартфони и социални мрежи може да доведе до пристрастяващо поведение. Това засяга регулирането допамин в мозъка и настроението, и причинява симптоми на абстиненция, когато достъпът е ограничен.
Свързани статии
Мускулно-скелетни проблеми – Продължителното седене и лошата поза при използване на екрани може да допринесе за болки във врата, раменете и гърба, както и гръбначни изкривявания.
Когнитивно увреждане – Изследванията показват, че прекомерното екранно време може да увреди когнитивната функция и да доведе до промени в мозъчната структура и нервонните връзки.
Намалена физическа активност – Седенето пред екран често замества физическата активност, увеличавайки риска от затлъстяване и здравословни проблеми.
Дигитални навици
Първа стъпка е да се запознаете с дигиталните си навици. Намерете Digital Wellbeing в настройките на телефона и разгледайте колко време в кое приложение прекарвате. Това е добра изходна точка за съставяне на план, който да ограничи екранното време. Имайте предвид обаче, че екранното време не се ограничава само до телефона. Тук също се включват компютър, телевизор, таблет и конзоли.
Експертите препоръчват да ограничите екранното време извън работа до по-малко от два часа на ден. Вместо това дайте приоритет на физическа активност, творчески занимния, хобита, социални контакти и т.н.
Ограничаване на известията
Най-лесната стъпка да ограничите всичко, което крещи за вниманието ви е да спрете ненужните известия. По този начин ще сведете до минимум това, което ви разсейва и не носи стойност.

Таймер на потреблението
Изкушението постоянно да проверявате социалните мрежи за новини и ъпдейти може да бъде огромно. Не е нужно винаги да сте онлайн, нищо важно няма да изпуснете. Опрелете конкретни часове през деня, през които да използвате телефона си, например 10:00-20:00. Добра практика е след вечер след 20-21:00 часа да оставите всички екрани настрана, за да подготвите съзнанието за качествен сън.
Друг ефективен вариант е да сложите таймери на приложенията, в които прекарвате най-много време. Например, ако разглеждате TikTok 2 часа дневно, сложете таймер за 30 мин. потребление. След като изтече времето, приложението ще бъде автомачино блокирано. Това може да бъде зададено от настройките на телефона.
От време на време правете пълен дигитален детокс, в който не използвате никакви приложения и социални мрежи за 24 часа, седмица, месец.
Контрол на изживяването
Поемете контрол върху изживяването си в социалните мрежи като спрете да следвате или заглушите акаунти, които не носят стойност за вас. Следвайте профили, които резонират с интересите ви и допринасят положително към вашето развитие.
Също така направете телефона по-малко привлекателен. Превключете към черно-бял режим или намалете яркостта на екрана.
Ограничете броя на екраните си
Множеството екрани прекалено много стимулират мозъка и изострят отрицателните ефекти от екранното време. Ограничавайте се до един екран наведнъж. Физически отделете устройствата или ги дръжте в различни стаи, за да намалите изкушението за “мултитаскинг”. Като се фокусирате върху една задача, можете да подобрите концентрацията и ефективността.
Алтернативи
Заменете експолозивното скролване с така наречения бавен допамин. Това са занимания като четене, изкуство, готвене, разходки и т.н. Изпробвайте различни “офлайн” хобита и вижте какво най-много ви допада. Позволете си да ви е тихо и скучно. В такива моменти давате пространство на съзнанието си и се раждат най-добрите идеи.
Зони без екран
Определете дадено пространство от дома като спалнята или трапезарията за зони без екрани. Създайте граници, за да изградите по-здравословна връзка с технологиите. По този начин ще поставите приоритет на взаимодействията в реалния живот пред дигиталните.
Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!