share

Видеоигри от 2024, които се оказаха пълен провал

Тази година беше доста турболентна за гейминг индустрията. Редица хитови заглавия, продължения и римейкове заляха пазара. От традиционните експанжъни за големите MMO-та, през Black Myth Wukong-а и Space Marine II, та до излъскания Silent Hills 2.

За съжаление, годината даде повод и много видеоигри да се определят като тотален провал. Това са заглавията, които не показаха добри системи, иноваитвни графики и истории. Te поднесоха слаб геймплей и въобще не успяха да намерят публика. Вдъхновени от този гранд провал, ви представяме нашите избори за най-лошо представящите се видеоигри за 2024 г., без значение колко добри или лоши са били техните отзиви. 

Concord

concord видеоигри

Ако въобще сте следили някакви новини за Concord, то вероятно няма да останете изнанадани, че започваме с този епичен гейминг крах. След цели около осем години в процес на разработка, този FPS обещаваше велики дела по отношение на геймплей, дизайн на героите и състезателност. Това обаче не се случи.

Още с алфата, а в последствие и с official release-a, всичко в играта изглеждаше остаряло в сравнение с другите заглавия в жанра, много от които са безплатни за игра. Лошите новини не спряха само с остарялата система. Concord събра супер малка база играчи. Повечето ревюта твърдяха, че нищо в играта не се откроява особено. С други думи, по-трагично от това да си лош, е да си посредствен.

От студиото Firewalk Studios планираха да поддържат системата с редица подобрения и ъпдейти. Безплатни актуализации с нови герои и карти, както и различни козметики, но така и не им се случи номерът.

Като цяло Concord не просто не блесна, но направо изгаси всяка предварително вдъхновяваща светлина на продукцията. Броят на играчите беше толкова нисък, че на Sony им отне едва две седмици след пускането, за да ударят шалтера на проекта. Единственото хубаво от цялата тая плеада за играта, е че всички балъци, ахъм, пардон – играчи, си получиха парите обратно. Доста тъжно, но ей на, живот!

Tales of Kenzera: Zau

playstation видеоигри

Тъжно е, но факт. Трябва да поставим и Tales of Kenzera в този списък. Като едно от иновативните за годината заглавия, играта изследва културата и митологията на Банту, нещо рядко срещано във видеоигрите.

Играта очевидно е направена с много ищах и старание, както в изграждането на историята, така и в детайлите, поднесени в геймплея. Желанието и резултатите обаче са, уви, доста различни категории. Така провалът на заглавието е хем труден за преглъщане, хем някак очевиден.

Макар и началото за Tales of Kenzera: Zau да беше обещаващо с това, че даже и спечели прилични отзиви, също като Metroidvania, играта се позиционира в пространството претъпкано от инди игри.

Опитът на студиото да предложи по-ниска цена обаче се оказа ялов и играта не достигна продажбите, на които разработчикът Surgent Studios се надяваше. Явно сметките им са били правени доста vabank, защото само три месеца след старта ѝ се пръкнаха новини, че малко над дузина служители са били съкратени. Като се има предвид, че страницата на студиото наброява не повече от 50тина служители преди, това се значителна част от екипа. А, всякакъв вид съпорт за играта рязко и безславно приключи.

Star Wars Outlaws

видеоигри

За това конкретно заглавие, аз лично не изпитвам грам жал, защото епичното и многогодишно доене на целия Star Wars франчайз няма как да не крушира в небитието на посредствеността. Още повече, че през последните няколко години Ubisoft е в низходяща спирала, с която дори марката „Междузвездни войни“ не може да помогне.

Какво да ви кажа, видя ли вече някъде тези два бранда и визуализирам предизвестения тъжен край. След като излезе уж гръмко в края на август, Star Wars Outlaws показа доста посредствени резултати. Играта включва много геймплей елементи, които дори и прилични, са и доста остарели.

Принципно яката идея да играем в отворен свят на Star Wars беше посмазана с доста приличната, но предизвестена история. На разказа му липсваше Mojo. А, и въображение, че да замаже положението с не особено добрия геймплей.

Реакциите на играчите не закъсняха и продажбите поспаднаха рязко след първия месец. Това е и причината J.P. Morgan да намали прогнозирания брой продажби до март 2025 г. с два милиона. Това от своя страна доведе до спад на цената на акциите на Ubisoft. И това не е само вяла подробност, акциите им се сринаха до най-ниската си точка от десет години насам.

Въпреки че за Outlaws беше изпълнена най-голямата маркетингова кампания в историята на Ubisoft, това заглавие явно няма да е Opus-ът, който се очакваше да бъде. Уви, пари хвърлени на вятъра, за иначе приличната идея да се изгради свят в досадно познатата вселена на Междузвездните Войни.

Dustborn

dustborn видеоигри

В това заглавие ще имате неудоволствието да обикаляте из улиците на САЩ в алтернативната реалност, която уж ни чака след 10-тина години през 2030г. Действието проследява група, която обикаля страната, водена от главния герой Пакс, чиито бойни умения успяват да превърнат играта в една скучна поредица от битки без особено дълбок смисъл. Абе, баш по американски.

Играта събра само средни оценки и преобладаващо негативни отзиви от повечето издания в жанра. Водещото беше, че именно механиките на битките стават все по-уморителни и еднообразни. А, историята изостава драстично, без да може качествено да запълни цялото време за игра.

Въпреки че не са публикувани официални данни за продажбите, можем да съдим за Dustborn движението в Steam, където епохалната цифра от 83 играчи удари тавана за едновременна игра. Не че е някакво голямо чудо, но за игра със стойност $30 това си е шокиращо ниско.

Струва си да се отбележи, че вероятна причина за слабото представяне е и политическата нагласа на играчите, които явно не се интересуват прекалено от концепта за изключително ляво ориентираната политика в бъдещия САЩ.

Не стига това, а и разработчикът Red Thread Games явно е получил бая онлайн тормоз за траекторията на историята. Особено като се има предвид, че президентските избори в “The Land of the Free“ превзеха абсолютно всичко на континента и това, че говорим за игра, не променя факта, че историята ѝ се мери според политическия вкус на играчите. И при все че уж лоша реклама няма, то независимо от политическите възгледи, Dustborn определено не успя да се превърне хит. За разлика от президентските избори.

Hellblade II: Senua’s Saga

видеоигри

Senua’s Saga е екшън-приключенска игрa, разработена от Ninja Theory и de facto е продължение на Hellblade: Senua’s Sacrifice (2017). Действието се развива в Исландия от 9-ти век, черпейки вдъхновение от скандинавската митология и култура.

Преди 5-6 години Hellblade се оказа доста добро попадение с върховната си графика, визуализации и звуков дизайн. Заслужено играта спечели много награди. А, обявата, че ще има и продължение, направено през далечната вече 2019 г. беше супер обнадеждаващо за феновете. И сега проблемите.

Ninja Theory беше придобит от Microsoft, което направи продължението ексклузивно за Xbox Series X/S. От това, разбира се, последва че бюджетът и екипа на студиото бяха значително увеличени, но когато най-накрая пуснаха говотвия продукт, изглежда не много хора се интересуваха.

Ексклузивността на една от най-слабо представящите се конзоли на Microsoft не помогна изобщо. А, тоталното игрово време от 7-8 часа за скромната цена от $50 просто отблъсна доста геймъри. Според статистиката на Circana, Hellblade II е достигнал едва 21-во място по продажби на Xbox конзоли в месеца, в който е пуснат. През същия месец на GamePass се класира едва на 12-то място по общ брой играчи. Така се преврна в сериозно разочарование, въпреки големия бюджет и надежди, хвърлени по Senua’s Saga.

Skull & Bones

видеоигри

А, сега към другият гранде провал на на Ubisoft, Skull & Bones. След слуховете за инвестирани над 200 милиона долара, играта прекара десет години в разработка и накрая беше пусната с толкова малко шум, че даже и разработчиците май не разбраха, че вече е online.

Вдъхновена от корабните битки на Assassin’s Creed IV: Black Flag, играта е naval online ARPG, което е хем странно, хем грам не е новаторско. По-големите проблеми за заглавието обаче дойдоха от чисто функционален характер.

В играта има много механики, от които играчите просто не се интересуваха. А, предъвканата стилистика на Карибски Пирати също не помогна много при продажбите. Цената от $70, елементът на „услугата на живо“, а и заявката на Ubisoft, че това е просто „четворно А“ заглавие не донесоха никакви добри резултати.

Само седмици след пускането си Skull & Bones вече получава огромни отстъпки във физическите и дигитални магазини. Ubisoft не си признават какви са реалните размери на продажбите им, но и без да казват, то видно е, че няма как да бъдат добри.

Suicide Squad: Kill the Justice League

видеоигри

„Определящ жанра екшън шутър от трето лице, в който абсолютната банда саможивци трябва да направи невъзможното, за да спаси света“. Звучи тъпо, нали? Да, прави сте, тъпо е. Това обаче е официалния афиш за Suicide Squad: Kill the Justice League.

Произведена не от други, а от студиото зад успешната поредица Arkham. Играта трябваше да има изключителен успех зад фасона на отборна игра с „нови“ супергерои във вселената на Батман. Въпреки това, лавина от проблеми застигнаха както продукцията, така и крайния продукт. От ядове при обслужването на живо, проблеми в поддръжката, та до кофти механики и беден маркетинг.

Още преди пускането на заглавието, за много играчи беше ясно, че Warner Bros. се опитва насила да гони тенденциите и за жалост успя. Играта се оказа доста монотонна и скучна, което се отрази в лошите рецензии и изключително вехтите продажби. Макар и Warner Bros. никога да не разкриха колко копия са били продадени, заяви, че играта е довела до загуба от 200 милиона долара за компанията.

Дори по-лошо, разработчикът Rocksteady също беше засегнат от съкращения. Suicide Squad: Kill the Justice League беше посочено като пряка причина. Но честно казано, всеки провал на игра за woke супергерои е малък успех за демокрацията. И с минус 200 милиона, Warner Bros. муха ги ухапала.

Заключение

2024 година показва колко важни са иновациите и качеството в гейминг индустрията. И не говорим само за механики и визии във видеоигрите, но и детайлът към разказа, усещанията и посланията.

Независимо от огромните бюджети и очакванията на феновете, някои заглавия просто не успяха да се докажат. Това сочи, че или подходът им е бил немърлив или въобще студиата толкова си могат.

Въпреки че тези игри донесоха разочарования, то все пак носят и важни уроци за разработчиците и очакванията на геймърите за бъдещи проекти. А, и няма как всички да са успешни накуп, особено пък в пазар изпълнен с такава жестока конкуренция за внимание.

Това от друга страна пък е добре за геймърите, защото дори и някое от горните заглавия да ви е разочаровало лично вас, 100% има алтернативни игри, с които до компенсират този неприятен удар от гейминг съдбата за тази година.

Не пропускай да разбереш и кои видеоигри изкъртиха през 2024!

Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

Присъедини се
към нашия Newsletter

Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица