share

Най-добрите абонаментни услуги за видеоигри

Гейминг индустрията цъфти ли цъфти, а успешните студиа се видяха в сериозни пари от амбициозни играчи и нарастващата фен база. Само това обаче явно не е достатъчно продуцентите да си купят ламборджини, та за някои гейминг продукти и услуги се изисква и допълнителен абонамент.

Този подход отдавна вече революционизира достъпа до видеоигри. Чрез него се предлагат обширни библиотеки и нови заглавия срещу фиксирана месечна такса.

Сега, тази революционност в гейминга не винаги е в оная романтична и справедлива перспектива от времето на Робеспиер или по-ранше при Спартак, но в определени случаи постига завидна близост до „идеала“.

От платформите на Xbox Game Pass и PlayStation Plus, или пък EA Play, та до абонаменти за конкретни игри, тези услуги носят на геймърите желания ексклузивитет към продуктите, за които копнеят. Понякога даже си заслужава. В тази статия ще сравним основните абонаментни услуги за видеоигри. Ще разгледаме кои от тях си заслужават за различни типове геймъри. 

Xbox Game Pass

абонаментни услуги за видеоигри

Xbox Game Pass е известен с разнообразието от над 100 игри, достъпни както за Xbox конзоли, така и за PC. Game Pass е абонаментна услуга като част от Xbox на братлетата от Microsoft Gaming. От 1 юни 2017 г., услугата позволява на потребителите да изтеглят и играят видеоигри на конзоли, Microsoft Windows, Android, iOS, iPadOS, браузъри, телевизор и въобще където могат да подкарат заглавията.

Предимства на Xbox Game Pass

  • Игри от първия ден – Microsoft добавя нови заглавия, включително AAA игри, още в деня на тяхното излизане. Така геймърите могат да играят премиум игри като Halo Infinite или път Forza Horizon 5 без допълнителни разходи.
  • Нови заглавия всеки месец – Редовно обновяване на каталога с нови и разнообразни игри от различни жанрове.
  • Cross-platform функционалност – Можете да използвате акаунта си както на конзола, така и на компютър, което осигурява достатъчна гъвкавост да плющите, на което средство ви е най-удобно в момента.

Навремето даже имаше и Xbox Live Gold услуга, която беше преустановена през 2023 г. На практика беше обединена в универсалния Xbox Game Pass Core, с който се предлагат ограничен набор от безплатни заглавия за абонатите.

Недостатъци на Xbox Game Pass

Може би единственият недостатък е, че понякога игрите се премахват от каталога и някои заглавия са налични за всички платформи.

Xbox Game Pass включва редица възможности за по-лесен мултиплеър с други абонати, различни оферти за игри, сезони и всякакви цифрови козметики, както и членство към EA Play, с което да цъкате заглавията на Electronic Arts. Цената на стандартния месечен абонамент е 11.99$, Ultimate абонамент, който включва и онлайн мултиплеър за конзоли е 19.99$.

PlayStation Plus

абонаментни услуги за видеоигри

PlayStation Plus предлага три различни нива: Essential, Extra и Premium. Нивото Essential е основната версия, която осигурява достъп до онлайн игри и месечни безплатни заглавия. Extra предлага значителен каталог с PS4 и PS5 игри. А, Premium добавя още класически заглавия от PS1, PS2 и PS3, Ubisoft Access, Shared Play и Cloud Storage, Trails за новите заглавия и Sony Pictures Каталог. 

Предимства на PlayStation Plus

  • Ексклузивни заглавия – Платформата е дом на популярни заглавия като God of War и The Last of Us, които са достъпни само на PlayStation.
  • Мултиплейър игри – PS Plus също така предлага достъп до онлайн мултиплейър, което е задължително за много игри, като например Call of Duty и Fortnite.

Недостатъци на PlayStation Plus

За разлика от Xbox Game Pass, PlayStation Plus рядко включва нови заглавия в деня на тяхното излизане. А, по-скъпите нива предлагат по-голяма стойност за ветерани в платформата.

Цените за PS Plus започват от 18$ на месец и като цяло дават достъп до целия арсенал на платформата за приличен абонамент. 

EA Play

абонаментни услуги за видеоигри

EA Play е абонаментна услуга, фокусирана върху игрите на Electronic Arts. Тя включва достъп до колекции като FIFA, Battlefield и The Sims, както и ранни версии на нови заглавия, които са налични за игра за ограничен период.

Предимства на EA Play

  • Плюсове – Ранен достъп до нови игри, както и ексклузивни бонуси и отстъпки при покупка на игри и DLC съдържание.
  • Библиотека с игри – EA Play има стотици заглавия от най-популярните спортни и екшън игри.

Недостатъци на EA Play

Ограниченият каталог основно съдържа игри от EA. Не е оптимално за геймърите, търсещи по-широко разнообразие от издатели. Освен това, каталогът на EA е достъпен и в други абонаментни услуги, като например тази на Xbox. А, и честно казано, ако сте фен само на заглавията на EA и държите да им плащате конкретно на тях, за да цъкате, то явно като малки са ви направили зла магия, от която още не сте се отървали. Абонаментът за EA Play е 5,99€, а за EA Play+ 16,99€. 

Ubisoft+

абонаментни услуги за видеоигри

Ubisoft+ предлага достъп до над 100 игри на Ubisoft, включително популярни заглавия като Assassin’s Creed, Far Cry и Watch Dogs. Тази услуга също така включва премиум версии на игрите с достъп до всички DLC и ексклузивно съдържание.

  • Предимства – Новите заглавия на Ubisoft се добавят директно в деня на излизане и предлагат пълното преживяване с допълнителните съдържания.
  • Недостатъци – Както EA Play, Ubisoft+ се фокусира изключително върху игрите на Ubisoft, което рязко ограничава разнообразието.

Стандартният абонамент е 8$, а Premium-a 18$ и дава достъп до Xbox Play, различни месечни награди и залъгалки, мултиплеър и клауд игра на Luna – платформата на Amazon. Както и при EA Play, игрите и новостите в продукцията на Ubisoft са достъпни и през други абонаменти

Amazon Luna

amazon

Това предложение не е в стандарта на досегашните платформи. Amazon Luna е облачна услуга за стрийминг на игри. Тя предлага селекция от канали с различни жанрове и игри, достъпни на почти всяко устройство чрез стрийминг. Luna има интеграция с Twitch и осигурява лесен достъп до игри без нужда от изтегляне или инсталиране. С Luna ползвате богат каталог от заглавия като Fallout, Death Stranding, Assassin’s Creed и Fortnite.

  • Предимства – Облачният стрийминг е удобен за потребители без мощни компютри или конзоли. Услугата предлага значително разнообразие от заглавия в различни жанрове.
  • Недостатъци – Качеството на изживяването силно зависи от интернет връзката и към момента услугата има ограничен каталог в сравнение с други платформи.

Това удоволствие ще ви коства 9.99$ на месец. С тази опция си давате възможността да цъкате заглавия, които домашната ви машина може да върти само като трейлъри в YouTube.

Игри със самостоятелни абонаменти

Отвъд абонаментните услуги по платоформите, сега ще се спрем на няколко самостоятелни заглавия, които изискват абонамент за игра.

Посочваме само игри, за които се изисква месечна такса за достъп, а не някакъв pay-to-win механизъм или магазин за козметики и цифрови джижавки.

Някои игри изискват отделен абонамент, който позволява на играчите да получат достъп до специално съдържание, до цялостното съдържание на играта, или пък мултиплейър режими. Ето някои от тях:

World of Warcraft

wow

Едно от най-популярните MMORPG в света, което изисква месечен абонамент за достъп до ново съдържание и актуализации. Вече над 20 години WoW предлага обширен свят с безкрайни приключения и разочарования, но данните сочат, че все пак е сред най-добре поддържаните игри от Blizzard.

Абонаментът започва от 12.99$ на месец, но има и варианти за намаляване на цената със закупуването на Game Time за повече време. Освен това играта предлага и възможност да си пазарувате Game Time със злато от самата игра, което от една страна е яко, но от друга означава, че трябва да плющите в света на Azeroth поне 2/3 от времето, в което сте буден, за да си позволите такъв бюджет. Освен ако не сте китайски farm-bot, тогава може и по-малко.

Final Fantasy XIV

ign

Друго популярно MMORPG, което също изисква абонамент. Final Fantasy XIV е известна със своите добре разработени истории, графика и активно онлайн общество, което веднага може да разпознаете заради специфичното им светоусещане, наследено от годините игра на FF. И тук абонаментът стартира от 12.99$, но както и при WoW първо трябва да цакате към 50-60$ за играта, а едва след това да си плащате на месец, за да я играете. Абе чудно е.

The Elder Scrolls Online

the elder scrolls

Онлайн версията на популярния франчайз, която също се възползва от абонаментен модел. Включва редовни актуализации и разширения, което я прави привлекателна за феновете на приключенски RPG игри. ESO Membership-a дава различни бонуси в играта. От завишени проценти на добив на ресурси и крафтинг, до козметики, оптимизиран storage и редица други работи. Освен това, за заветните 12 – 13$ месечно ще вкусите целия DLC пакет и разни други VIP глезотии.

EVE Online

eve online

Популярна космическа стратегия, която изисква абонамент за достъп до различни механики и ресурси, необходими за завладяващото изживяване да изследвате космоса, да бръснете извънземни и въобще да завладявате непознатото. Тук нещата започват от 19.99$ на месец, но има и стандартното намаление за по-големи покупки.

    Тези заглавия далеч не изчерпват списъка от самостоятелни игри, които изискват месечен абонамент, но само подчертават някои от най-успешните заглавия, просъществували в този финансов модел с години. Разбира се, феновете на EverQuest, Ultima Online, RuneScape и MMO-то на Star Wars продължават да си плащат за удоволствието да цъкат любимите си игри, макар и броят им да е далеч по-скромен от фен базата на гореизброените „хитачки“. 

    Абонаментни услуги за видеоигри: Кой абонамент си заслужава?

    Изборът на най-добрия абонамент зависи от предпочитанията на играча и наличието на конкретни заглавия. Дали сте фен на дадена игра и искате да посветите този месечен ресурс, за да си прекарате заслужено времето само с нея, или пък сте оня тип геймъри, които експериментират с жанрове и различни заглавия, си зависи от вас.

    Xbox Game Pass е идеален за геймърите, които искат достъп до широк каталог и нови игри. PlayStation Plus предоставя уникални ексклузиви и по-евтини опции за тези, които предпочитат Sony. За феновете на EA и Ubisoft са подходящи както по-комплексните опции, така и абонаменти само за каталога на студиата. За феновете на WoW, EVE, FF XIV и т.н., няма какво да коментирам – там е окултното е взело превес отдавна и вече всичко е ясно. 

    В общи линии абонаментните услуги предлагат значителна стойност за геймърите, като им осигуряват достъп до голямо разнообразие от игри на достъпна цена или пък възможност да играят конкретното заглавие, което им предизвиква неустоим гъдел. Най-вероятно от години насам.

    Важното в случая е да изберете абонаментна услуга, която предлага достъп до изживяване, което ще ви донесе най-плътно гейминг удоволствие. В края на краищата абонаментите не са феноменално скъпи, но не забравяйте да ги следите и да оценявате адекватно доколко си заслужават в дадения ви житейски момент.

    Ако забравите, че сте абониран към някоя от горните услуги и не я ползвате пълноценно, златото ви безвъзвратно ще потъне. Само напомням. А междувременно ви урочасвам с – приятна игра, защото и да е неприятна, вече сте си я платили и е по-добре да е приятна!

    Не пропускай да разгледаш нашият списък с топ 50 видеоигри на всички времена!

    Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

    Присъедини се
    към нашия Newsletter

    Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица