share

От конзолата до камерата: Завладяващи адаптации на видеоигри в киното и телевизията [Част 1]

От край време Холивуд се стреми да спечели любовта на геймърите, адаптирайки различни игри на големия екран. Успеваемостта на някои от тези опити е под въпрос, други пък разбиват класациите. 

Истината е, че пътят от конзолата до големия екран е предизвикателен и изключително комплексен. Именно това е причината някои проекти да не се радват на успех. Не веднъж холивудската индустрия си е навличала гнева на верните фенове на дадена игра, “разваляйки” и неуспявайки да предаде нещо така специално за тях – гейминг преживяването. 

От друга страна, станахме свидетели на адаптации като The Last of Us, Arcane и т.н., които счупиха класациите. Подобни екранизации не само сгряха сърцата на феновете, но и спечелиха интереса на съвсем нова аудитория благодарение на изкусната кинематографията, комплексните сюжетни линии и пресъздаването на един уникален по своя начин свят.

Всъщност режисьорите и сценаристите все още се лутат да намерят правилния подход за екранизиране на ембламатични игри. През годините се нагледали на какви ли не опити. Затова, нека разгледаме кои адаптации на малкия и големия екран бяха top и кои пълен flop. 

The Last of Us

The Last of Us е хитова игра разработена от Naughty Dog. Действието се развива в пост-апокалиптичен свят, където върлува необратима зараза по хората в следствие на мутирал кордицепс. Играта ни въвежда през трудностите и приключенията на Джоул (Педро Паскал) и тинейджърката Ели (Бела Рамзи), която може би е единствената надежда за спасение на човечеството. 

Очакванията бяха високи и напълно се оправдаха. Екранизацията на HBO взриви всички класации с 8,2 милиона гледания на първия сезон. Феновете изяждаха епизод след епизод, възхитени от екзекуцията на проекта. Продукцията спечели овациите с успешния превод на играта от конзолата към екрана. 

Сериите обогатяват героите, разширяват предисторията и допълват установената сюжетна линия в играта. Засягат се теми като оцеляването, морала, любовта и взаимоотношенията, които се сформират на фона на апокалиптичната реалност.

Освен одоборението на гейминг феновете, проектът обра и овациите на дамите с избора на Педро Паскал в ролята на Джоул, който освен главен герои в сериала, беше и главен герой в женските сърца. Социалните мрежи избухваха с различни видеа и снимки, които се фокусират върху неговия привлекателен външен вид. 

Е, със сигурност може да рейтнем този проект като един прекрасен top, който заслужавахме. Очакваме с нетърпение втори сезон, който се очаква да излезе 2025г. 

Mortal Kombat

Mortal Kombat е прочута поредица за турнири по бойни изкуства, вълнуващи битки и емблематични герои. Въпреки противоречията около елемента на насилие, днес това е един от най-печелившите франчайзи на всички времена. 

Оригиналната игра е разработена от Midway Games през 1992г. В последствие се създава франчайз с поредица от още екшън бойни игри, комикси, карти и т.н. Разбира се, кино индустрията не се бави да създаде няколко филмови продукции.

Първият опит е през 1995г. с екшън филма Mortal Kombat, носещ името на емблематичната игра. Сюжета проследява трима непознати майстори по бойни изкуства, които са призовани на мистериозен остров, за да се състезават в турнир, чийто резултат ще реши съдбата на света. Отзвукът от проекта е повече от добър. Филмът си остава класика и до днес, спряган за един от най-добрите филми правени по игра.

Следва продължение през 1997г. Mortal Kombat: Annihilation, което продължава и разширява сюжетната линия, включвайки още герои и повече специални ефекти. Въпреки усилията от страна на продукцията, екзекуцията на проекта куцаше. Това доведе до доста смесени мнения, видимо повече негативни, отколкото позитивни. 

През 2021г. излезе нова адаптация Mortal Kombat. Сюжетът проследява ММА боецът Коул Йънг, който търси най-добрите шампиони на Земята, с които да се изправи срещу враговете в ожесточена битка. Феновете на играта приеха филма със противоречиви чувства. Въпреки че, визуалните ефекти и бойните сцени с емблематичните движения от играта се харесаха, проектът беше слаб от гледна точка на сюжет и развитие на героите. Като цяло, филмът успя да предизвика вълнение и дискусия, така че одобрението му остава субективно въз основа на индивидуалните предпочитания.

Arcane

Arcane е анимиран сериал, продуциран от френското студио Fortiche под наблюдението на Riot Games и дистрибутиран в стриймнг гиганта Netflix. Arcane e базиран на популярната видеоигра League of Legends (LoL).

League of Legends е мултиплейър бойна арена разработена през 2009г. от Riot Games. Играта придоби огромна популярност превръщайки се в една от най-играните игри в света. Това включва над 150 уникални шампиона, всеки със своите способности и стилове на игра, предлагащи разнообразни геймплей изживявания. Играта набляга на стратегията, работата в екип и индивидуални умения, привличайки конкурентна база от играчи и процъфтяваща сцена на Esports.

Arcane се гмурва във вселената на играта и проследява историята на два от емблематичните герои – Джинкс и Ви. Поредицата съчетава зашеметяваща анимация, завладяващ storytelling и интензивни екшън сцени, за да плени както феновете на играта, така и новите зрители.

Обратната връзка не закъсня и получи широко одобрение на публиката и критиците. Феновете оцениха дълбочината на героите на Джинкс и Ви, както и изследването на сложните им взаимоотношения. Освен това, вниманието към детайла при улавянето на атмосферата на LoL вселената бяха широко оценени.

Warcraft

World of Warcraft (WoW) е масова мултиплейър онлайн ролева игра, разработена от Blizzard Entertainment през 2004г. Светът обхваща конфликт между двете враждуващи фракции – Алианси и Хорди. Играчите избират в коя от тях ще играят, създавайки герои, за да изследват огромното виртуално царство, да изпълняват куестове и да участват в битки. 

На базата на видеоиграта е създаден филм през 2016г. Warcraft: Началото. Сюжетът проследява предисторията на събията в играта. Изследва се конфликта между човешкото кралство Stormwind и хордите. Филмът показва борбата за разбирателство и сътрудничество между двете фракции и включва ключови герои от играта, като Лотар, Дуротан и Гул’дан.

Проектът беше приет със смесени чувства. Верните фенове на играта намериха удоволствие от адаптацията, докато други смятаха, че филмът не улавя същността на гейминг изживяването. Въпреки смесените отзиви, пускането на филма предизвика значителен интерес и дискусия в гейминг и филмовата общност.

Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk 2077 е open-world ролплей екшън видеоигра, разработена от CD Projekt Red през 2020г. Сюжетът на играта се развива в антиутопия на Night City, където играчите се пъплащават в ролята на Ви.

В последствие се създава аниме Cyberpunk: Edgerunners, вдъхновено от играта. Проследяваме историята на хлапе от улицата, което се опитва да оцелее в обсебен от технологии и модификации град на бъдещето. За да остане оцелее, той избира да стане edgerunner в Night City. Поредицата навлиза в суровия и високотехнологичен свят на Cyberpunk, включващ интензивен екшън, кибер подобрения и сложни морални дилеми. 

Тази адаптация спечели овациите, както на феновете, така и на критиците, печелейки аниме на годината за 2023г.

Assassin’s Creed

Assassin’s Creed популярна екшън приключенска поредица от видеоигри, разработена от Ubisoft през 2007г. Поредицата изследва конфликта между асасините – таен орден, борещ се за свобода и справедливост и тамплиерите – мощна организация, търсеща контрол и господство. Играта спечелва фенове със завладяващ сторителинг, графика и дизайн. 

На базата на франчайза Assassin’s Creed е създаден филм през 2016 г. с участието на Майкъл Фасбендър като главен герой. Филмът се съсредоточава около героя на Калъм Линч, който открива, че е потомък на дълга линия от асасини. Използвайки усъвършенствана машина, наречена Анимус, Калъм съживява спомените на своя прародител Агилар по време на испанската инквизиция. Докато разкрива миналото на своите предци, Калъм се забърква в съвременния конфликт между асасините и тамплиерите.

По отношение на обратната връзка и статистиката, филмът получи смесени отзиви както от критици, така и от фенове. Докато някои оцениха екшън сцените и дизайна на филма, други смятаха, че той не успя да улови дълбочината и завладяващия сюжет на играта. В общи линии, приемането на филма беше поляризирано и представянето му не успя да се превърне в голям критичен или комерсиален успех.

Halo

Halo е високо оценен франчайз за научнофантастични видеоигри, разработен от Bungie. Игрите добиха известност със своята завладяваща вселена, запомнящи се герои и епични битки, спечелвайки отдадена база от фенове и признание от критиците.

В последствие следват няколко адаптации вдъхновени от света на Halo. През 2010г. излиза Halo Legends, състоящ се от няколко късометражни анимационни филма създадени от най-големите японски аниме режисьори и студия. Всеки сегмент изследва различни истории и гледни точки в обширната история на играта, показвайки разнообразие от стилове на анимация. 

Отзвукът беше положителен и проекта получи похвала за изследването на различни аспекти от вселената на Halo и разнообразните стилове storytelling.

Последван от Halo 4: Forward Unto Dawn през 2012. Уеб поредица, обхващата предисторията на играта Halo 4. Сюжета проследява група кадети във военната академия на Съвета за сигурност на ООН, които за първи път се сблъскват с със Съглашението. Поредицата беше оценена заради добрата продукция и способността си да разшири сюжета на играта.

През 2014г. излиза и Halo: Nightfall. Екшън филм, свързващ популярната поредица от видеоигри и се развива между събитията в Halo 4 и Halo 5: Guardians. Филмът беше пуснат като дигитален сериал от пет части с продължителност 30 минути. 

Филмът получи смесени отзиви. Някои похвалиха продукцията, екшън сцените и изследването на вселената на Halo. Други обаче смятат, че на историята й липсва дълбочина и не успява да улови същността на поредицата игри.

През 2022г. излезе и първи сезон от сериала Halo. Действието се развива през 26-ти век, където се води се епична битка с извънземни, които заплашват човешкото съществуване. Проектът има пукнатини в сюжета и storytelling-а. Имайки предвид Холивудските адаптации на видеоигри, можем да кажем, че тази е напълно приемлива. Разбира се, мненията не закъсняха и както можеше да се очаква бяха в двете крайности, но сякаш хейта преобладаваше. 

Присъедини се
към нашия Newsletter

Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица