share

Феноменални вдъхновяващи книги за личностно развитие (и не само)

Нова година, още позната като маратонът, в който всички бясно се впускат да променят живота си, но след една седмица им писва. Тук идва твоята важна роля да намериш начин да вдъхновиш близките си да не зарязват новогодишните си цели. 

Книгите за личностно развитие и самоусъвършенстване са чудесен начин да помогнеш на някого да направи първите стъпки към по-добро качество на живот.

И тъй като това е твърде много работа за един човек, нашият екип идва на помощ!

Събрахме няколко вдъхновяващи книги за личностно развитие и не само, които ще мотивират и запалят искрата на вътрешния и духовен растеж.

„Четирите споразумения“ – Дон Мигел Руис

В „Четирите споразумения“ дон Мигел Руис разкрива източника на убежденията, които ни ограничават, отнемат ни радостта и пораждат ненужно страдание. Плод на древната толтекска мъдрост, „Четирите спроазумения“ предлагат могъщ кодекс на поведение, способен много бързо да преобрази живота ни и дани донесе ново усещане за свобода, истинско щастие и любов.

„Силата на навиците“ – Чарлс Дюиг

Тази книга разкрива как навиците управляват живота ни и как можем да ги променим, за да постигнем трайни промени. Със стратегии за установяване на продуктивни навици, книгата е перфектна за тези, които искат нов старт в Новата година.

След задълбочено проучване на навиците на отделни хора, на големи компании и дори на обществото като цяло, Чарлс Дюиг установява, че е достатъчно да променим един ключов навик, за да постигнем значима промяна. От книгата ще научите защо някои хора и компании не успяват да се променят, въпреки дългогодишните си усилия, докато други го правят сякаш за една нощ. Ще посетите лаборатории, където невролозите изучават как се формират навиците.

„Алхимикът“ – Паулу Коелю

Тази книга не спада в графата личностно развитие, но пък за сметка на това е пълна с вдъхновение и житейски уроци. Посланията са простички и универсални, но пък с голяма стойност. Красива и емоционална книга, която е чудесен избор за коледен подарък.

“Сам срещу дивата пустош” – Брене Браун

Всъщност която и книга на Брене Браун да изберете, ще е попадение. Брене изследва влиянието на срама, страха и уязвимостта и как практикуването на устойчивост срещу тях във всекидневния ни живот може да промени начина, по който живеем, обичаме, отглеждаме децата си и работим. 

„Сам срещу дивата пустош“ е книга за търсенето на истинска принадлежност и за куража да се изправиш сам срещу света.

Лекцията ѝ „Силата на уязвимостта“, която представя пред зрителите на TED, се нарежда сред „топ пет“ на най-гледаните беседи в рамките на TED, събирайки над трийсет милиона гледания. 

„Мъдростта на несигурността“ – Алан Уотс

Алън Уотс е един от най-големите авторитети в областта на източната мъдрост. Именно той в средата на миналия век хвърля мост между Запада и Изтока, запознавайки западния читател с източната философия и култура.

Алън Уотс е познавач както на дзен будизма, така и на индийските и китайските духовни традиции като цяло. „Мъдростта на несигурността“ е едно от най-успешните заглавия на Уотс, доказало своята непреходна стойност. 

„Атомни навици“ – Джеймс Клиър

Джеймс Клиър дава конкретни насоки за изграждане на малки, но ефективни навици, които с времето водят до големи резултати. Книгата е идеална за новогодишните цели, които си поставяме.
„Атомни навици“ дава отговор на въпроса как да променим поведението си, така че да се отърсим от нежеланите привички и да запазим онези, които допринасят за доброто ни физическо и емоционално здраве.

„Бъди вода, приятелю“ – Шанън Лий

Брус Лий е културна икона, известен по цял свят със своите бойни изкуства и филмово наследство. Той е феноменален представител на човешкия вид в много отношения – интелигентен, креативен, ерудиран, опитен, мотивиран. Със своите дълбоко фисолофски мисли още в ранна възраст той научава, че бойните изкуства са много повече от физически упражнения – те са подходяща метафора за пълноценно реализиран живот.

В книгата „Бъди вода, приятелю“ дъщерята на Брус Лий – Шанън Лий, споделя същността на учението на баща си и показва как то може да служи като инструмент за личностно израстване и самоактуализиране. Всяка глава носи поука, която затвърждава устоите на неговата емблематична философия „Бъди вода“.

„Пътят на твореца“ – Джулия Камерън

Книга, която набра доста популярност и е особено подходяща за творчески и креативни натури (и не само). Повечето хора са склонни да дефинират съзидателността в твърде ограничени рамки и да мислят за нея като за нещо елитарно, присъщо на малцина истински творци. Книгата е фокусирана върху виждането, че всяко човешко същество има творчески потенциал. Той може да бъде събуден, стимулиран, подкрепен, за да се развива и да носи плодове, или да бъде възстановен, ако се случи да е блокирал.

Страниците ѝ предлагат много мъдрост, истинско вдъхновение и добри съвети, които авторката е трупала в своя дългогодишен опит на творец и преподавател. Ще възкреси надеждата на творци, които са се смятали за изчерпани, и ще посее семената на дръзновението у онези, които тепърва ще тръгнат по духовната пътека към по-висша съзидателност.

„Към себе си“ – Марк Аврелий

книги за личностно развитие

Още едно предложение, което не е съвсем в категорията личностно развитие, но пък съдържа безценните истини на един от най-влиятелните текстове от древния свят.

„Към себе си“ не е тежък и абстрактен философски текст. Това е практически наръчник, това са размислите на жив човек – изпълнен с противоречия, търсещ истината, повлиян от своето време. Тази книга, превърнала се в един от най-влиятелните текстове от древния свят, може да се чете и днес като полезен помощник за търсещите начин да живеят и да бъдат полезни в трудни времена.

„Силата на настоящето“ – Екхарт Толе

книги за личностно развитие

Това класическо произведение помага на читателя да постигне вътрешен мир и осъзнатост чрез пребиваване в настоящия момент. Подходяща за тези, които искат да се освободят от стреса и да открият по-спокоен и щастлив живот.

„Митът за нормалното“ – Габор Мате

книги за личностно развитие

С над 40-годишния си клиничен опит Мате стига до извода, че преобладаващото разбиране за „нормално“ е фалшиво и пренебрегва ефектите на травмата, стреса и ежедневното напрежение върху тялото, ума и здравето. Въпреки високата си експертност и технологичен напредък западната медицина често не съумява да лекува човека като цяло, като пренебрегва натоварването върху тялото, имунната система и емоционалния баланс от страна на днешната култура.

Мате се залавя с нелеката задача да развенчае общоприетите митове за причините за заболяванията, разкривайки връзките между индивидуалните страдания и упадъка на здравото общество, като същевременно предлага състрадателни напътствия за здраве и изцеление.

Не пропускай и нашите препоръки за български книги, които трябва да прочетеш!

Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

Присъедини се
към нашия Newsletter

Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица