share

Ако обичаш The Last of Us: Уникални постапокалиптични книги

Постапокалиптичните истории са едни от най-вълнуващите и любими на зрители и читатели. Ако търсиш книги, които да ти донесат емоции подобни на сериала The Last of Us (Последните оцелели), тази селекция е за теб. Забъркали сме особена смесица от мрак и надежда, насилие и нежност, разрушение и възраждане.

„Пътят“ от Кормак МаКарти

Баща и син се движат през разрушен свят, в който надеждата е рядка, а оцеляването – ежедневна борба. Най-близкият литературен аналог до The Last of Us (Последните оцелели). Отношенията отразяват динамиката между Джоел и Ели. Меланхоличен, мрачен, но и наситен с безмълвна любов и надежда.

„Пътят“ е разтърсващ разказ за времето, когато цивилизацията и природата са мъртви. В книгата, спечелила множество награди, отекват отгласи от „Робинзон Крузо“, „Повелителят на мухите“ и „Книгата на Йов“. Едновременно с това тази гениална творба има свой несравним стил и послание.

Нищо не помръдва сред опустошения пейзаж освен носената от вятъра пепел. Героите имат само дрехите на гърба си, оскъдни запаси храна и един пистолет, с който да се бранят от варварските шайки канибали по пътищата. Но залогът на това пътуване не е само тяхното оцеляване, защото мъжът и момчето носят огъня на целия човешки род и съдбата на целия свят зависи от безнадеждната им мисия.

„Станция Единайсет“ Емили Сейнт Джон Мандел

Подобно на The Last of Us, имаме пандемия, срив на цивилизацията и човешки истории, разказани в ретроспекция. Книгата изследва нуждата от изкуство, връзки и смисъл, дори (и особено) след края на света.

Пандемия унищожава човечеството, а една пътуваща трупа пази спомена за културата. Пътуващата симфония обикаля в района на Големите езера, където изнася концерти и поставя Шекспирови пиеси за оцелелите. Всичко се променя, когато пристигат в аванпост, превозващ жесток пророк, който заплашва всеки, който се опита да напусне.

Сюжетът се движи напред-назад във времето – от бляскавите години преди срива, през мъчителния му процес до по-кротките времена две десетилетия след него. „Станция Единайсет“ разкрива съдбата и мислите на оцелелите и на загиналите, на младите, които едва помнят стария свят и на онези, които не са доживели да видят края му.

Вълнуващ, необикновен, дълбоко затрогващ и красиво написан роман, който описва копнежа за нещо повече от простото оцеляване. Повдигат се въпроси за изкуството, славата и връзките с другите хора, с чиято помощ можем да се справим с всичко – дори с края на света.

„Сблъсък“ – Стивън Кинг

Епичен постапокалипсис с библейски мащаб и дълбочина. След авария в свръхсекретна военна лаборатория в света се разразява епидемия от смъртоносен грип. Властите се опитват да я прикрият с всички средства, но скоро става ясно, че краят е близо.

Само за няколко седмици човечеството е почти унищожено. Малцината оцелели са осъдени да бродят из осеяния с трупове свят. Измъчвани от мисли за безвъзвратно изгубеното и от страховити сънища, те са решени да завъртят отново колелото на живота. Оцелелите са изправени не само пред трудностите на новия свят, но и пред морална дилема: на коя страна да застанат? Добро или зло, надежда или страх, човечност или варварство?

Книгата е наситена с герои, в които читателят ще се влюби или от които ще го побият тръпки. С мащаба на „Властелинът на пръстените“, но с мрачната атмосфера на класически Кинг, „Сблъсък“ е модерна митология за разпада и възраждането на човешкия дух.

Лежерен анализ на тежки морални дилеми в The Last of Us

„Момиченцето с всички дарби“ – М. Р. Кери

Този научно-фантастичен трилър е идеален за феновете на The Last of Us (Последните оцелели), които симпатизират на Ели. Действието се развива след апокалипсис. „Момиченцето с всички дарби“ започва в класна стая, пълна със строго охранявани заразени деца – зомбита, които са запазили човешки интелект.

Мелани е много специално момиченцеДоктор Колдуел я нарича „нашия малък гений“. Всяка сутрин Мелани чака да бъде изведена от своята килия за началото на учебните часове. Когато дойдат за нея, сержант Паркс я държи на прицел с оръжието си, докато двама от хората му я привързват към инвалидната количка. Тя прекарва времето си в класна стая с други деца като нея, които изучават света, който никога няма да обитават.

Темите за експерименти, научна етика и човешкото в чудовището са в съзвучие с The Last of Us.

„Кутия за птици“ – Джош Малерман

Напрежение и психологически ужас, сходни с тези в The Last of Us (Последните оцелели).

Представете си свят, в който не можеш да погледнеш навън – дори за миг! Там има нещо непонятно, неразбираемо, невидимо… то поразява ума на човека в миг и го кара да изпада в самоубийствена ярост. Човечеството трябва да затвори очи, ако иска да оцелее.

„Кутия за птици” е сензационният дебют на Джош Малерман. Книгата е сравнявана с „Пътят” на Кормак Маккарти с умелото изследване на човешката психика сред апокалиптични събития. Tя дълбае из човешките умове и души, на които е отказан достъп до основното ни сетиво – очите.

„Водосрез“ – Паоло Бачигалупи

Суров, жесток свят, където моралните граници са размити, както в безмилостната реалност на The Last of Us. Тук се откроява ролята на ресурсите, природата и климатичните бедствия.

Разпадаща се Америка, в която водата е най-ценният ресурс. В близкото бъдеще водните войни са по-важни от тези за нефта. Климатът е необратимо променен, мощни пясъчни бури помитат град след град. Американските щати са се разпаднали на съперничещи си територии, защитени със строгоохранявани граници. Там се стреля на месо, не само срещу бежанци от окончателно превзетото от наркокартелите Мексико, но и срещу американци от южните щати, бягащи отчаяно на север – там, където още вали.

Най-добрият водосрез от Вегас е изпратен на опасна мисия в умиращия Финикс. Там се крие тайна, която може да промени равновесието на водата от реката. А, за нея си струва да се лее кръв.

Единодушно считан за един от следващите Големи на фантастиката, Бачигалупи пише реалистично, изграждайки смайващи със своята детайлност светове. Мрачен трилър с постапокалиптичен заряд. Една от най-острите еко-дистопии на нашето време.

„Слепота“ – Жозе Сарамаго

Алегорична история за социален разпад след мистериозна епидемия. Изследва как цивилизацията рухва без ред и морал. Групова динамика, отчуждение и човешки инстинкти – все теми, познати от The Last of Us (Последните оцелели).

„Слепота“ е роман за отговорността на зрящите. Докато чака на светофара зад волана на колата си, eдин мъж внезапно ослепява. Това е началото на епидемия, която се разпространява светкавично в цялата страна. Затворени в болница или оставени сами на себе си, лишени от всякакъв ориентир, ордите слепци са изправени пред най-примитивното у човека – волята за оцеляване на всяка цена.

Предвожда ги една жена – единственото същество, което не е поразено от „сияйната белота“. Героите на този великолепен и необикновен роман преминават през хиляди перипетии. Любовта, омразата, жестокостта, безразличието, страхът – все страсти, които ни заслепяват и чрез които Жозе Сарамаго изгражда потресаваща алегория на времето, в което живеем.

Смайващите притчи, омесени с фантазия и действителност, са благодатен шанс за днешния читател да бъде поразен от безподобното му стилистично умение. Романът „Слепота“ напомня, че най-важният фактор в човешкия живот е смъртта, че погубваме самоуважението си всеки път, когато нараняваме някого, че човешкото достойнство е подложено на унижения ежедневно, затова наш дълг е да сме критични към статуквото, но най-вече към самите себе си…

„Анихилация“ – Джеф Вандърмиър

Ако обичаш опасността и неизвестното в The Last of Us, това заглавие ще ти допадне. Макар не строго постапокалиптична, атмосферата е непредсказуема и зловеща. Мотивите за мутации, зараза и психологическо напрежение напомнят на Cordyceps (заплахата в The Last of Us).

Зона Х е изолирана от останалата част от света от десетки години. Природата е заличила и последните следи от човешка цивилизация. Правителствената агенция „Съдърн Рийч“ упорито продължава да изпраща експедиции в зоната. Първата описва непокътнат райски пейзаж, втората завършва с масово самоубийство, третата – в дъжд от куршуми, когато членовете ѝ се избиват взаимно. Участниците в единайсетата експедиция се завръщат като сенки на хората, които са били и след седмици всички умират от рак. „Анихилация“, първата книга от трилогията „Съдърн Рийч“, е разказ за дванайсетата експедиция.

Групата е съставена от четири жени – антрополог, геодезист, психолог и биолог. Задачата им е да проучат терена, да запишат всички наблюдения и преди всичко да се предпазват от замърсяване в Зона Х. Те пристигат, като очакват неочакваното, и Зона Х не ги разочарова. Откриват огромна топографска аномалия („подземна“ кула) и форми на живот, които надхвърлят човешкото разбиране. Но онова, което променя всичко, са изненадите, които членовете на експедицията носят със себе си през границата на Зоната и тайните, които крият една от друга.

„Лебедова песен“ – Робърт МакКамън

Съчетава ужасяваща реалност с духовен и човешки елемент, подобно на пътешествието на Джоел и Ели.

„Лебедова песен“ на Робърт Маккамън е епичен постапокалиптичен роман в духа на „Сблъсък“ на Стивън Кинг. Романът е отличен с „Брам Стокър“ и номиниран за Световната награда за фентъзи, а през 2018 г. зрителите на PBS (Обществената телевизионна мрежа на САЩ) го определят като една от 100-те най-любими книги на американците.

Земята е опустошена от ядрена война между САЩ и Русия. Цялата планета бавно, но неумолимо замръзва в обятията на ядрената зима. Но в този загиващ свят броди и нещо по-страшно от студа, по-смъртоносно от радиацията и по-лошо от анархията. То е древно и могъщо, има много лица и жадува да подчини всички оцелели, а после да танцува на гробовете им. И единственият, който може да го спре, е едно дете с необикновена дарба.

„Аз съм легенда“ – Ричард Матисън 

Въпросът „кой е чудовището?“ е централен – същият морален сив спектър, който The Last of Us засяга толкова добре. Подходяща за феновете на сериала, книгата носи едновременно напрежение и философски заряд.

Наричат „Аз съм легенда“ култов роман в хорър жанра. Почти няма класация за книги на ужаса, от която той да отсъства. Класика в постапокалипсиса. Неслучайно Стивън Кинг го поставя сред настолните си четива.

Това е интимен и мрачен портрет на последния човек на Земята в свят, завладян от вампирски вирус. Робърт Невил се сражава срещу пълчища от вампири и му предстои да се превърне в легенда… Това е разказ за загубата, лудостта и непримиримата жажда за смисъл, когато си сам срещу целия свят.

Ричард Матисън предлага зловеща атмосфера, но и психологическа дълбочина. Читателят преживява всеки ден от мъчителното съществуване на Невил, заедно с ритуалите му за оцеляване, самотните разходки през опустелите улици и отчаяната му вяра в наука, спомените и човечността.

Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

Източници: ozone, goodreads, reddit

Присъедини се
към нашия Newsletter

Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица