Блажен летен ден. Будиш се по никое време с едва доловима тревога и леко охладняла пот по челото. Сънувал си как Тейлър Суифт просто те смазва на Counter Strike! Само глави! Цяла игра! После наборите на баща ти решават да си направят LoL отбор и просто ви размазват … 54 на 1. На 1, защото Бай Илия си е изпуснал цигарата върху мокета и докато я вдигне умира в джунглата … Адско! Не след дълго обаче се отърсваш от този нечуван кошмар. Oмиваш се старателно, хапваш половин банан с парче сирене и някак спокойствието отново възцарява! Очаква те един цял ден. A, сигурно и нощ, на безгрижен гейминг! А, и след тия простоии, които сънува снощи, мотивацията ти за победа е извън всякакви рамки!
Tози почти ренесансов сюжет не е съвсем далеч от истината за онези страстни и състазателни геймъри, у които денонощно гори вечно гладния за победа огън. И докато го храните със съчките на дългите игрови сесии с приятели и хилядите изпокъсани нервни клетки от гейминг неслуки, то вероятно пропускате факта, че това не е баш правилния път към целта да станете истински про-геймър.
Днес ще проведем един сериозен разговор за това какво трябва да жертвате, за да започнете изкачването си към Esports сцената! Разговорът ни ще бъде искрен. На моменти злостен, но поне ще ви плисне оня леден душ, от който неизбежно имате нужда, за да тръгнете в правилната посока!
Какво е Esports?
Esports (електронни спортове) са състезания по видеоигри. Професионални играчи и отбори се съревновават на различни нива и за различни наградни фондове. Те обхващат разнообразие от жанрове – стратегически (RTS), шутъри (FPS), бойни игри, спортни симулатори и мултиплейър онлайн бойни арени (MOBA).
Esports индустрията е изключително динамична и бързо развиваща се. Привлича милиони зрители по целия свят, а младо и старо все по-често си мечтае да се съревновава на най-високото ниво в любимия му игрови симулатор. Остави дргуо, ами България има бая представители на про-гейминг сцената. При това на доста високо клубно и индивидуално ниво – в Counter Strike Windigo отбора, Ванката „Mind_Control“ от Team Liquid в Dota 2, Здравеца „Hylissang“ – support-та на Team Vitality в League of Legends и други. Та… надежда има, да не кажа и повече!
Перспективи за esports състезатели
Esports предоставя значителни възможности за професионално развитие. С глобалното разрастване на индустрията, много млади таланти имат възможност да превърнат страстта си към видеоигрите в доходоносна кариера. Някои от основните перспективи включват:
Свързани статии
- Финансови награди: Money, money, money! Големите турнири предлагат значителни парични награди. Например, The International, годишният турнир по Dota 2, има награден фонд, който надхвърля десетки милиони долари.
- Спонсорства и реклами: Успешните играчи и отбори често получават спонсорства от големи компании, които виждат в тях потенциал за реклама.
- Популярност и социални мрежи: Много професионални геймъри стават влиятелни личности в социалните медии, стрийминг платформи като Twitch и YouTube.
- Реално кариерно развитие: Като всеки професионален спорт и Esports сегментът дава дългосрочна перспектива за работа и развитие. Особено в най-популярните, респективно най-доходпносни, дисциплини във видеоигрите.
Предизвикателства
Въпреки многобройните предимства, кариерата в esports идва със своите предизвикателства:
Свирепа конкуренция
Пътят към върха е изпълнен с брутална конкуренция. Колкото и банално да звучи, наистина само най-добрите успяват да се утвърдят. Това не бива да те отчайва обаче, защото, ако ми позволиш метафората, не е нужно да си Хари Потър, за да си успешен професионален магьосник. Има ги всякакви!
Стрес и натоварване
Професионалните геймъри прекарват дълги часове в тренировки, което може да доведе до физическо и психическо изтощение.
Кратка кариера
Кариерата на професионалния геймър често е кратка. Повечето играчи достигат върха в своите ранни 20 години. Това също обаче не е писано правило. Така че дори да си навъртял малко ЕГН-то, още има надежда!
Как всъщност да започнеш в esports
Добре! Буден си, сит си, фокусиран си! Та, сега по същество! Ще разгледаме първите и най-важни стъпки към про-гейминг сцената в 6 отделни категории! Не ги изреждаме по важност, но подбрания ред не е абсолютно случаен! Чети внимателно!
1. Избери си една ЕДИНСТВЕНА игра, на която да посветиш времето и енергията си!
Първата стъпка е да избереш игра, в която да се специализираш. Това трябва да бъде игра, която обичаш, за която истински гориш и в която се чувстваш комфортно дори когато губиш. Честа грешка на прохождащите в про-гейминга е да се разпокъсват по различни игри. Дори да са безумно добри, не успяват да поддържат високо ниво на гейминг за дълго. Фокусът към един спорт е изключително важно начало!
Дали предпочиташ League of Legends или Dota 2, Counter-Strike или Fortnite, Fifa или Tetris си зависи само от теб. Избери внимателно. След това изтрий всички други игри от PC-то или поне ги разкарай от лесните за достъп места! Изборът на подходящата игра е като женитбата. Да, предимно ще ти вгорчи живота, но пък ще сте си заедно докато смъртта ви раздели! Я твоята, я на играта! Никога не се знае!
2. Подходяща машина, периферия и настройки!
Каквото и да си говорим, без подходящия хардуер и настройки, пътят към професионалната сцена ще е не просто трънлив, а направо ще бъде Голгота! И въпреки, че повечето състезателни игри нямат някакви кой знае колко гранде изисквания, сиреч всеки може да ги играе на тостер, то за професионално развитие ще се наложат някои оптимизации. Това обаче не означава, че ти трябва най-скъпата и мощна машина! Напротив! Един приличен set-up в среден клас ще ти свърши перфектна работа, при това за дълго време. Мисли за него като дълготрайна инвестиция в себе си! В Gamechangerz вече сме писали по въпроса за гейминг машини и периферии, така че хвърли едно око!
В известна степен същото се отнася и до настройките на видео, звук и интернет връзка. Професионалните геймъри никога не играят на максимални настройки на анимацията! За Бога, та на кого му е нужно да се наслаждава на красив дизайн и сенки, когато жертваш frame rate и ти скърца връзката със сървъра! За всяка от големите състезателни игри има тонове видеа с игрови и системни настройки, които задължително трябва да изгледаш. Определено са полезни. Виж например видеата на https://www.skill-capped.com/
3. Необходимостта от фитнес и хранителен режим!
Слушай сега, следващите стъпки са далеч по-важната част от пътя към Esports сцената! Както всеки друг спорт, така и електронния такъв причинява тежко физическо и психическо натоварване. И да, да блъскаш 12 часа Dota не е като да блъскаш 12 часа щанги, но в края на деня тялото ти ще е на парцал и двата случая. Затова си създай тренировъчен и хранителен режим по свой вкус, с който да поддържаш здравословна форма, тонус и ментална яснота!
Избери си подходящ фитнес режим, който да те натоварва редовно, достатъчно, но и да бъде забавен и мотивиращ! Съчетай го с подходяща храна и повече вода! Всякаквите там енергийни напитки и залъгалки директно ги хвърляй в кофата и ги замени с плодове, кафенце и нещо протеиново. Добрата физическа форма създава подходяща мисловна среда, повишава концентрацията, балансира нервната система!
Ако не ми вярваш виж, че в повечето професионални гейминг къщи, състезателите имат фитнес треньор, готвач и нутролог. Следват седмичен режим на тренировки и подходяща диета. Така успяват да влязат нацепени и тонизирани за живот във всяка гейминг сесия, дори да не им личи през брандираните тениски и якета. Всичко това настрана, даже Сократ е казал, че е срам за мъжа ако не опознае красотата и здравината на собственото си тяло! Дами, Сократ не ви е споменал, но със сигурност си е мислил и за вас в този си анонс! Така че преодолейте мързела, тренирайте редовно и влезте в мисловното състояние на професионален спортист! Няма как, задължително е!
4. Гледай и учи
Това да си много добър в дадена игра определено не е достатъчно, за да станеш Esports състезател. Независимо дали говорим за single или multiplayer игри, познаването на играта в дълбочина, про-гейминг тенденциите, играчите, конкуренцията и всички новости в платформата, meta-та и прочее са от абсолютна важност. Приеми го като подготовка преди изпит! Важно е редовно да четеш официалните форуми на издателите на играта. Какви промени и hotfix-ове правят, както и да следиш про играчите и техните реакции и мнения в полето. Трябва да си непрекъснато в час с най-новите тенденции и особености на любимата си игра, дори и да не ползваш всички от тях докато играеш!
Същото се отнася и до самите механики, стратегии и новости в игрален план. Чети и гледай в различните официални форуми, бази данни и онлайн ресурси за любимата ти игра. Подбери си няколко про-гейминг стриймъра, които са информативни и следи какво правят те. Гледай турнири и записи на игри. Учи се от грешките на другите. Прилагай техниките и стратегиите им в своите игри. В този дух, макар и Пикасо да казва, че добрият художник имитира, а великият – краде. Каквото и да откраднеш и научиш от про-геймърите винаги трябва да имаш отворена врата да експериментираш!
5. Множество възможности и отворено съзнание
С психологическата нагласа на луд учен в любимата ти игра, трябва да си отворен към нови неща, с които да изненадваш себе си. А, и противниците! Добрата новина е, че в интернет е пълно с полезна информация. Ако отделиш достатъчно време и внимание можеш да наваксаш доста пропуски в познанието си за играта. И въпреки, че това качване по планината изглежда адски стръмно, не забравяй, че кривата на учене винаги е S – образна. Ще има върхове, ще има и спадове! Но всичко е преодолимо, ако имаш постоянство, приемаш задачата си да се учиш сериозно и не подценяваш дори малките детайли.
И накрая малко мъдрост в духа на Сун Дзъ. Половината път към Esports сцената е в това да познаваш добре себе си, противника си и битката, която ще водиш. Опитай се да подходиш към професионалния гейминг като към наука. Няма да сгрешиш!
6. Практика, практика, скрийнинг, практика, практика, турнир
Няма да те изненадам ако ти кажа, че трябва да играеш ама наистина много, за да станеш про. Това обаче не означава да блъскаш безцелно игра след игра. Напротив – да играеш бавно, механично чисто и аналитично. Направи си режим, в който всеки ден оптимизираш различни аспекти на играта си! Ето няколко важни елемента:
Practice Tool
Ползвай Practice Tool модемите, за да подобряваш техниките си и да ги тестваш в различни ситуации, докато не развиеш такава мускулна памет, че даже насън да правиш по 10 команди в секунда.
Запис и анализ
Изгради си практика да записваш игрите си. Отделяй време да анализираш какво да подобриш в геймплея. Винаги има какво! Сравнявай своите мачове с тези на про играчите и търси прилики. Със сигурност има аспекти, в които си по-добър от тях. Не са много, но сигурно ги има.
Конкуренция
Играй с еквивалентно силни играчи. Намери си отбор и играчи, с които да се състезаваш конкурентно. Ставаш добър, ако си сред добрите. Така не само ще има хора, с които да тренираш редовно, но и в последствие да участваш в турнири!
Участвай в турнири
Местни турнири, онлайн турнири, големи събития. Участвай навсякъде! За начало не може да очакваш някакви гранде наградни фондове, но турнири от всякакъв калибър. Така ще свикнеш с гейминг средата и какво е да се състезаваш наистина. Прави го редовно и анализирай прогреса си.
Ранк система
Участвай в ранк-системата на избраната от теб игра. Често Esports отборите селектират нови играчи и trail такива сред най-добрите в свободната ранк системата на дадената игра. Това, разбира се, нието е гарантирантирано, нито пък Esport сцената има нещо общо със Ranked Solo Queue мода, но все пак е добър показател къде се намираш като умения. Най-малкото е проследим прогрес.
Рутина
Създай си режим, при който съчетаваш всеки от горните съвети и не изоставаш с никой от тях. Само в състоянието на абсолютен баланс на тренировки, учене, анализ и състезания ще видиш как напредваш към про сцената.
Създай и подхранвай желязна психика
Това е най, ама най-важната стъпка към това да станеш Esport състезател. Замисли се, виждал ли си някога Faker да троши клавиатурата и да псува на корейски? Дори и най-добрите имат слаби дни и губят. Приеми го, това е положението! Трябва да изградиш непоклатимо поведение, при което без значение дали печелиш, губиш или някой ти troll-ва играта, ти винаги си равнодушен и следваш безотклонно стратегията си. Бъди машина, човече! И извличай уроци от всяка ситуация!
Както Махатма Ганди ти казва: Живей така, все едно ще умреш утре, учи така, все едно ще живееш вечно. А, загубата в мач учи на далеч повече неща отколкото победата. Приеми го с усмивка, утре ще си по-добър. Освен това приеми и принципа, че НИКОГА отборът ти не е виновен, виновен си ти! Дори да играят слабо няма какво да направиш за да подобриш играта им, може само да подобриш себе си! Винаги има какво още да направиш, че да не загубиш следващия мач.
Стабилната психологическа нагласа
Стабилната психологическа нагласа е важно да се прилага не само към състезанията, но и към целия процес на подготовка! От фитнес режима, та през анализа на игри и разучаването на новости в играта и гейминг техники. Та чак до реалните състезания, в които участваш! Не забравяй, ако искаш да си професионален спортист, трябва да си дисциплиниран, да визуализираш успеха си и да следваш пътя, дори когато е труден, болезнен и изглежда невъзможен. Не забравяй обаче че имаш семейство и приятели! Обръщай им достатъчно внимание и се разсейвай от гейминга и с други задачи. Животът е бая пъстър, не забравяй да го живееш докато преследваш мечтата си. Това ще ти помогне за по-стабилна психика не само в про-гейминга, но и въобще!
Заключение
Esports индустрията е бездънна бездна с безброй възможности за талантливите и амбициозни геймъри. С правилния подход, дисциплина и страст, можеш да превърнеш любовта си към видеоигрите в успешна и доходоносна кариера. Но с нашия подход ще изградиш качества и дисциплина, приложими и извън професионалния гейминг. Полезни за житейските състезания, в които всички щем-нещем участваме. Бъди постоянен и преследвай целите си системно. А, резултатите неизбежно ще дойдат. Дали ти ще си новия Faker, N0tail, s1mple или Bugha ще покаже времето, но преди всичко бъди себе си, тренирай и играй със самочувствието на Бог! Ако не друго, то поне ще спреш да сънуваш как Тейлър Суифт и баща ти те бият на видеоигри. А това въобще не е малко!