В този инфернално горещ летен сезон, нашего брата съвременния човек е изправен пред какви ли не жестоки дилеми. От морални и естетически избори, та чак до избори за парламент и за кого да викам на Европейското по мач.
Tова обаче не изчерпва богатата палитра от житейски избори и днес се впускаме в една не по-малко сложна дилема. A, именно какво си заслужава да гледаме от пролетния аниме сезон. Без повече да увъртаме и усукваме, агресивно влизаме в класацията ни подобно на хайдутин в празна балканска къща.
Kaiju No. 8
Дата на излизане: 13 април
Жанр: шоунен, екшън, научна фантастика
Студио: Production I.G
Започваме с едно от най-чаканите аниме заглавия за сезона. Гигантски чудовища Kaiju тероризират населението. А, спасение идва от претъпкания с екстремно силни бойци Защитен корпус, който се бори с чудовищата. В сянката на мазалото, което оставят героите след биките, са чистачите. Тяхна задача е да почистят осеяния с гигантски органи град и да заметат бъркотията.
Свързани статии
Нашето 30-годишно момче Кафка Хибино обаче е уморен от това да пердаши с всякакви препарати за чистота и отчаяно иска да се присъедини към Защитния корпус. И почти се отказва от мечтата си, вярвайки, че е невъзможно. Неочаквано паразитно чудовище навлиза в устата му. Той придобива сили, които биха могли да го направят най-големия унищожител на Kaiju. А, и също така и възможността сам да се превръща в такова, което малко наподобява Attack on Titan вайба, но в доста по-умерен и хорър вариант.
Анимето е пълно с гигантски зверове, битки, ефекти на тежка разруха, и мъглява мистериозна история. Освен това историята се развива доста бързо като и другите номера (не само No. 8) на супер чудовищата започват да се появяват на арената и да сеят пищна разруха с всякаквите си пипала, бластери, зъби и умения.
Kaiju No. 8 е едно от най-популярните шонен манги днес. А, това, че Production I.G, които са създали множество брутални анимета (Ghost in the Shell, Fate/Grand Order, End of Evangelion), са се заели с проекта, дава надеждата, че аниме адаптацията ще е гранде. От студиото доста добре си знаят работата, когато иде реч за огромни чудовища и епични битки.
Наред с това има и няколко инересни музикални съпровода, свързани с проекта. YUNGBLUD изпълнява откриващата тема на анимето, а OneRepublic – завършващата. Това само по себе си е събитие, тъй като доста рядко не-японски артисти се класират да правят откриващи и завършващи теми за аниме.
В обобщение, подобно на мангата, анимето се очертава да е културна забележителност. А, положението в него е доста подходящо за меме-та. С други думи, както се казваше в онази стара реклама на вафли – „Кажи баба Kaiju”. Та, ако сте фен на този тип епична свинщина, примесена с щипка хумор и странно сексуално напрежение, то Kajiju No. 8 определено няма да ви разочарова. Дори напротив.
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
Дата на излизане: 12 май
Жанр: шоунен, екшън, демони
Студио: ufotable
Танджиро Камадо продължава мисията си да спаси сестра си Незуко и да я върне обратно към човешкия ѝ облик. Сега, когато имунитетът на Незуко към слънчева светлина е разкрит, демоните позабравиха нападенията над плебеите по градове и паланки. А, се фокусират изцяло върху това да отвлекат Незуко. От тези обстоятелства се възползват убийците на демони, които впрягат силите си в интензивни тренировки, водени от вездесъщите Хашири. В този арк на Demon Slayer можем да очакваме да научим повече за Хаширата, историите и взаимоотношенията им. А, вероятно и доста неща за всичките им техники на дишане и клане на демони.
Въпреки че сезонът привидно притъпява сетивата със сцени на тренировки, в които Танджиро яде пердах и се нацепва до състояние на кататония. Всичко това е затишие пред буря. Крайната цел на нашите герои – да резнат главата на Майкъл Джексъна на демоните – Музаан не се е променила. A, сега когато Незуко се оказва ключът към заветната му цел – да ходи гол на слънце, ситуацията се изостря дори още повече.
Demon Slayer е едно от най-популярните и успешни модерни анимета. А, всяка нова актуализация на историята без изненада генерира много вълнение. Съдейки по предните сезони и филми, можем да очакваме ufotable да са разсипали кесията със жълтици в продукцията и да ни датата познатата феономенална анимация и бойна хореография. Ако не сте запознати със сериите Demon Slayer, то определено подкарайте анимето от начало с предишните арк-ове, преди да стигнете до последния такъв от пролетта на 2024г.
That Time I Got Reincarnated as a Slime (Season 3)
Дата на излизане: 5 април
Жанр: исекай, фентъзи, приключенски
Студио: 8bit
That Time I Got Reincarnated as a Slime следва приключенията на Римуру Темпест. Баш в стилистиката на исекая, японски бизнесмен леко умира, случайно намушкан от нож. След това се преражда в магически сопол, извинете, слуз, която абсорбира свойствата на всичко наоколо. Римуру добива божествени сили и решава да обедини различните групи и същества в новия свят. Постепенно изгражда свое собствено кралство. Става един от Демон Лордовете и докато се тюхка да неутрализира всякакви конфликти, се сприятелява с една сюирия супер мощни персонажи. Все пак не му липсват и супер мощни врагове.
Така могъщата слуз продължава мисията си бавно и славно да създаде собствена независима страна от всякакви привидно несъвместими раси и чудовища, където всички са равни и щастливи. Това, което ще ви кажа е спекулация, защото не става напълно ясно в анимацията, но вероятно зад гърба на харизматичния лидер част от поданиците му все пак си казват „Съсипаха я тая държава!“
Също така е съвсем ясно какво ще се случи в третия сезон, тъй като анимето не следва канонично оригиналните лайт новели. Все пак, очакването е, че Римуру ще се фокусира върху опитите да разшири територията си, което ще го въвлече в конфликт с човешките рицари. Oсновния антагонист в сезона. Ако продължението се доближава до усещането на предишните сезони, то трябва да очакваме вълнуващи и епични сцени.
Spice and Wolf: Merchant Meets the Wise Wolf
Дата на излизане: 1 април
Жанр: фентъзи, романтика, приключенски
Студио: Passione
Осъвремененият римейк на класиката Spice and Wolf следва основната идея на анимето от 2008г. Историята се фокусира върху пътешествията на търговеца Крафт Лорънс и вълка – божество на жътвата Холо. Двамата уж тръгват на път към ново място, където божеството да се установи. Междувременно се опитват да правят успешна търговия и да изкарат пари. Анимацията привидно е сладникава магическа история с доста сексуален подтекст, но всъщност дава изненадващо количество информация за икономиката и търговията въобще. Както наскоро четох в един форум с тема за Spice and Wolf: “Започнах да гледам заради полуголата човек-вълчица, но останах заради лекциите по икономика“.
Spice and Wolf от 2008-ма е абсолютна аниме класика. Без да прекалява във всеки един аспект историята е достатъчно вълнуваща, а анимацията страхотна. Ако изпитвате носталгия по първата екранизация, този римейк обещава да улови и дори да усили усещането на оригинала. Друг фактор, който подкрепя това твърдение е, че актьорите Джун Фукуяма и Ами Кошимизу ще се завърнат в ролите си на чаровния търговец и хитрия вълк. Надеждата на студио Passione е римейкът да вдъхне нов живот в сериала, давайки му по-свеж и разбираем за новите зрители вид. Със сигурност няма да си загубите времето ако го гледате!
Go! Go! Loser Ranger!
Дата на излизане: 17 април
Жанр: комедия, екшън, пародия
Студио: Studio Deen
Това е едно от свежите предложения на сезона. Макар и да не парадира с велика оригиналност е приятно разнообразие от класическите истории за герои и злодеи. Историята се върти около група герои, известни като „Драконовите пазители“, които защитават света от зли нашественици. Въпреки това, истинските зли сили не са толкова лесно различими. А, героите не са толкова перфектни, колкото изглеждат. В света на Go! Go! Loser Ranger! злодеите са вече победени от супергероите (някаква странна форма на звездни рейнджъри). Те биват насилствено карани да се бият с тях насред публична арена всеки уикенд, докато разиграват цирк, с който вдигат популярността си сред жадното за зрелище население. И всичко това е супер, докато един от „злодеите“, наречени Дъстъри, не решава да се внедри в редиците на героите. Целта му е разкрие техните тайни и да отмъсти за унижението си.
Това аниме е форма на пародия на сериали от типа The Boys. Като тук ролята на зашеметяващо вулгарния Били Бучър се играе от странна безлична фигура с името „D”. Приятна амалгама от хумор, хорър и психологическа драма. „Fun factor-a” му е изненадващо висок, въпреки странното усещане, което първите няколко епизода оставят. Все пак, Go! Go! Loser Ranger! е интригуващо заглавие, което предлага свои специфичен поглед върху жанра на супергероите. Още повече, че от студио Deen има достатъчно опит с подобни проекти, че да предоставят качествена анимация и история.
В заключение: бонус аниме препоръки
Отвъд този топ 5 аниме списък, разбира се, има и доста други приятни неща за гледане, които съвсем вяло ще ви споменем! Пролетта разцъфтя с нови сезони на добре познати заглавия като My Hero Academia, Jobless Reincarnation и KonoSuba: God’s Blessing of This World!. Това са си канонични аниме заглавия за закоравелите фенове. Но ако няма какво да правите – изгледайте и предните сезони, за да има въобще смисъл да се заемете с новите арк-ове.
За феновете на психологията и slice of life жанра – Bartender: Glass of God, за феновете на тупаниците в училище – Wind Breaker, за феновете на ‘awkward’ комедията – Grandpa and Grandma Turn Young Again. И една бонус препоръка от тази пролет, която въпреки че не е в жанра на анимето, е просто фантастична – Scavenger’s Reign, но за силните западни анимации ще си говорим друг път. Приятно гледане!
Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!