share

С наближаващия край е някакси редно да ударим един преглед на най-доброто от аниме света през 2024-та. И, ох, каква година беше. От фамозни manhwa адаптации, до нови заглавия и следващи сезони на дългоочаквани култ класики, всичко което образува гъдел на заклетия аниме любител ще бъде описано надлежно тук.

И не, уважаеми, това не е класация, а просто списък с 9-те най-добри аниме заглавия през годината. И не, не са 10! Не за друго, ами за да сме нестандартни! От вратата, за краката – започваме!

Frieren: Beyond Journey’s End

Рейтинг: 9.4/10 (MyAnimeList)

Донякъде като изненада, това аниме направо заля фенбазата като цунами от красива анимация, прекрасна, сантиментална история и един невероятен стил на разказване, в който липсата на епичен екшън не само не пречеше, даже напротив.

Историята проследява елфката Фриерен, която след като приключенският й екип побеждава краля демон, се изправя пред предизвикателствата на живота без своите спътници. И тъй като госпожата е на милиарди години и концепцията за време ѝ е чужда, навлизането в новата житейска фаза е един предизвикателен етюд, в който магьосницата преоткрива собствената си сантименталност към отминалото.

Анимето разглежда темите за смъртността и стойността на спомените. Сюжетът е наситен с емоционални моменти, красиви панорами и всъщност доста увлекателна история. А, анимацията на студио Madhouse просто блести с изящество.

Анимацията е отличителна и заради вдъхновящия си подход към приключението и пътешествието. А, философските теми и красивия арт стил са само капка мед върху така или иначе чудесната продукция. Все пак има и екшън моменти, които са си доста ларж. Определено Frieren: Beyond Journey’s End е едно от заглавията тази година, които заслужават да се нарекат фантастични!

Oshi no Ko – Сезон 2

Рейтинг: 9.2/10 (MyAnimeList)

След успеха на първия сезон, историята на Аква и Руби продължава да изследва мрачните аспекти на шоубизнеса, като се задълбочава в стремежа на Аква към отмъщение. Вторият сезон задържа високото качество на продукцията, с динамичен сюжет и запомнящи се персонажи.

И въпреки че сезонът е почти изцяло фокусиран върху една театрална постановка, вместо върху по-широк кръг от теми като миналия, това е съвсем опрадвано, защото се задълбочава в нюансите на изкуството и хората, които я осъщестяват.

Анимацията продължава да проправя критичния тон към развлекателната индустрия – от пословичната му несправедливост и реалната липса на бласък, та до това как индустрията дава всякакви възможности за експлоатация и злоупотреба.

Още първият сезон зададе темпото на драматизъм, което превърна заглавието в нещо повече от аниме. То е поглед в дълбоките морални конфликти и емоционални рани на героите. Нещо повече, еволюцията на героите е доста зряла и емоционално балансирана. Темите за мъст и изкуство се преплитат в брилянтна серпентина от красиви хореографии и върховна анимация, която изразява творческия ищах на Аква и Руби.

Именно и благодарение на отличния си актьорски състав, изразителната анимация и хирургически прецизното навлизане в развлекателната индустрия, вторият сезон на Oshi no Ko заслужава централно място като топ аниме за 2024г.

Re: Zero – Сезон 3

Рейтинг: 8.77/10 (MyAnimeList)

За последните 10-тина години жанрът Isekai вече достигна абсолютните граници на добрия вкус. Баналността на това някой посредствен бастун да бива изпращан във фантастични светове, изписани от RPG видеоигри – достигна екстремни нива на пренасищане.

Това, което прави Re:Zero, безспорно най-доброто шоу в жанра, е как историята преобръща формата и кара главния герой Subaru да си скубе косите от усилие, за да спечели своите битки.

Смесвайки жанра на харем и ужаса, анимацията улавя изолираното затваряне във времевата примка, където Subaru-то умира постоянно, но може да нулира времето, за да направи нещата по различен начин. И пак да умре накрая. Екстра кеф. Вместо да използва това като обикновен трик, анимето сериозно изследва белези, които прераждането оставя у Subaru и страданието от преживените ужаси, които никой друг не помни.

Re: Zero успешно изгражда един запомнящ се и мрачен свят, изпълнен със сложни герои, към които човек лесно може да се привърже. В третия сезон нашият човек и неговите приятели се борят срещу мащабна инвазия на екстра нацепените Архиепископи на Греха, в един нов и доста тегав град – езеро. И неслучайно в двете си части, сезон три се оказа един от най-напрегнатите и вълнуващи актове в шоуто.

A Sign of Affection

Рейтинг: 8.22/10 (MyAnimeList)

Това определено е един от добрите романси за 2024г. A Sign of Affection е романтично аниме, адаптирано по популярната манга на Су Моришита. Сериалът изследва темите за любовта и комуникацията чрез историята на Юки Ицуми, мила и тиха студентка с увреден слух. Тя среща Ицуми Хироко, полиглот и авантюрист, който бързо се очарова от нейния свят.

Докато двамата се сближават, те преодоляват бариерите, които езикът и културата създават, изследвайки как любовта може да бъде изразена отвъд думите. А, и обстоятелствата са перфектни, защото Юки буквално не може да чуе половината глупости на Ицуми, но това е странично наблюдение. 

Анимацията е дело на студио Ajia-do Animation Works, известно с работата си по Kakushigoto и How Not to Summon a Demon Lord. Арт стилът е мек, пастелен и прекрасно допълва нежната природа на историята.

A Sign of Affection е трогателен разказ за различията, които не разделят, а сближават хората. Силната химия между Юки и Ицуми, внимателно изградената история и красивата анимация правят това аниме перфектен избор за феновете на романтичните сериали. То ни напомня, че любовта може да преодолее всякакви прегради, дори и тези, които изглеждат непреодолими. Освен това в изработката на анимето се включват и консултанти по жестомимичен език, за да гарантира автентичност, а въобще популяризирането на темата за хората с увреждания го прави още по-социално значимо.

Delicious in Dungeon

    Рейтинг: 8.9/10 (MyAnimeList)

    Най-простичко казано, адаптацията на популярната манга предлага забавен микс от кулинария и фентъзи, като героите трябва да оцеляват, готвейки чудовища. От доста блажния хумор, пикантни готварски експерименти, цветна анимация и все по-мащабното развитие на героите, тази поредица всъщност се оказва една добре балансирана аниме манджа, която става все по-вкусна с времето.

    В 24 епизода следваме безпаричните странствата на Laios, Marcille, Senshi и Chilchuck, докато се опитавт да сготвят всички страховити същества в тъмницата. А, иначе са там, за да спасят изгубен член на групата.

    Анимето е просто визуална наслада, която добре оправдава народната поговорка, която все отнякъде сме чували – „Сиромах човек – жив дявол!“.  Докато бият и готвят всякаква вълшебна гад, историята на нашите герои се превърна от забавна в направо опустошителна, тъй като личностното развитие на героите умело върви заедно с всичките фантастични апетитни ястия.

    Иначе казано тук имаме един уникален сюжет, креативен хумор и чаровни персонажи, които са перфектнот забавление за феновете на фентъзито, сучетано с комедия с оригинален подход.

    Dan Da Dan

      Рейтинг: 8.7/10 (MyAnimeList)

      Комбинирайки свръхестествени елементи и хумор, анимето уж просто разказва историята на двама ученици, които се сблъскват с извънземни и духове. Това обаче е само фасада, зад която се крие една абсолютна тупалка от комедия, фантастична анимация и много черен/сексуален хумор.

      Иначе казано основната интрига е между двамата тайно влюбени тийенджъри, които я се борят да върнат откраднатия от извънземни „банан“ на Окарун, я да му върнат също откраднатите “family jewels”. Доста фалическа е подбудата за всички приключения в това аниме. Но! Визията е брутална, историите са супер забавни, музиката е скандално добра. Истиксно забавление и очарование очаква всеки, който все още не е сблъскал с Dan Da Dan.

      С интересния си арт стил и завладяваща енергия, аниамцията успешно съчетава абсурдното с дълбоки емоционални моменти и екстра ярки кадри на експлозии, екшън и всякаква извънземна или спиритуална гад. Студио Science SARU направо са си излели душата във визиите, така че ако не друго, то поне заради убийствената анимация си заслужава гледането! Това 100% е едно от най-яките заглавия тази година, па макар и да дебютира почти на финалната права.

      The Apothecary Diaries

      Рейтинг: 8.6/10 (IMDb)

      Анимето е нещо като Доктор Хаус в императорския двор на династия Мин. Маомао, млада фармацевтка, е въвлечена в интриги в императорския двор, където използва знанията си, за да разрешава мистерии.

      Има много причини, поради които The Apothecary Diaries се изкачиха до върха на славата тази година, но една от най-ясните е колко добре се справя анимето в баланса на епизодичното разказване на истории в контекста на голямата политическа картина. Седмица след седмица наблюдаваме как нашата гениална аптекарка използва дълбоките си познания за науката и лекарствата, за да разбунва мистерии.

      Темите и епизодите са екстра забавни, описвайки в детайли сложни конспирации и алхимични феномени, като същевременно предлагат достатъчно място на нашия медицински детектив да прояви остроумие, което се движи по ръба на бръснача. Не задруго, а защото тези ѝ критики са насочени към дисбаланса във властта и тесногръдието ѝ, които определят историческата обстановка.

      За Маомао разрешаването на различните случаи често е лесната част. А, истинската трудност идва от навигирането в невидима мрежа от кралски съдебни процедури, грешките в които могат да доведат до нейното изключване (или много по-лошо), ако направи дори малка грешка.

      Анимето успява с лекота да представи хем детайлно изграждане на света и интригуващи загадки, хем да осъществи перфектен баланс между историческа драма и мистерия. Абе чудесно е.

      Solo Leveling

      Рейтинг: 8.5/10 (IMDb)

      Една от хитачките в началото на годината, която предизвика толкова шум и пара, колкото стрелбата по Тръмп. След като умира в явно правилната адска, двойна тъмница, Джин-у започва пътуването си от слаб ловец до най-силния воин, изправяйки се пред смъртоносни предизвикателства.

      Така, повече от десетилетие след появата на тези „порти“, свързващи светове и събуждащи „ловци“ със суперсили, най-слабият ловец Sung Jinwoo приема мистериозна мисия, като става единственият, който може да сам да си вдига нивото, променяйки съдбата си.

      Manhwa-та е абсолютен хит в Корея, а анимацията също не разочарова. Едва в няколкото епизода, които A-1 Pictures студио е анимирало превъзходно, анимето събра солидна фенбаза навсякъде и обра овациите даже и на по-кежуъл феновете на тоя power-up/game жанр. 

      Анимацията се отличава с динамичен екшън и въздействащ главен герой, който колкото по-силен и абсурден става, толкова повече почват да му намигат момичетата. Нормално е. Иначе визуалната грандиозност и експлозивните битки са доста, ама доста яки.

      The Dangers in My Heart

      Рейтинг: 8.1/10 (IMBD)

      Като доста лигава и скучна история, The Dangers in My Heart започна донякъде нестабилно с досадните вътрешни монолози на главния герой, но бързо прерасна в неочаквано стопляща сърцето история.

      Сюжетът захваща взаимоотношенията между Kyoutarou Ichikawa, привидно мрачно дете, което плаши другите чавета със странния си стил и очевидната си любов към кървавите престъпления, и Anna Yamada, висок модел, който е най-популярното момиче в класа. И това банало съчетание от „мрачно момче“ и „шармантно момиче“ не убива анимацията, която преодолява този ров заради страхотното развитие на двамата ни герои.

      Откриваме, че двойка е способна действително да комуникира помежду си, вместо да оставя недоразуменията да витаят в името на драматичното удобство. Всичко това, разбира се, в контекста на всякаквите щуротии, които им се случват. Малките случайни моменти на ексцентризъм и джиджи-биджи бавно се натрупват, докато и ние не ревнем заедно с актьорите, които вече са изминали дълъг път, за да бъдат все по-честни със себе си и другите. През втория си сезон The Dangers in My Heart остава все така увлекателен и очарователен.

      Заключение

      2024 г. беше бая силна година за анимето, предоставяйки невероятно разнообразие от жанрове и стилове. От епичният и сантиментален финал на Frieren до оригиналните нови заглавия като The Apothecary Diaries, всяко от тези анимета остави своя уникален отпечатък в света на анимациите. Независимо дали сте фен на екшън, драма, мистика или комедия, със сигурност ще откриете нещо, което да ви впечатли от тази година. Особено пък ако още не сте имали възможност да гледате някое от горните заглавия – О, моля, направете го възможно най-бързо!

      Не пропускай да разгледаш и нашите предложения за аниме с вкус на романтика!

      Тази статия съдържа афилиейт линкове. При поръчка чрез тях GameChangerz печели малка комисионна. Това ни помага да се развиваме и да сме част от индустрията на игрите и развлечения в България!

      Присъедини се
      към нашия Newsletter

      Получавай новини от гейминг индустрията всяка седмица